aparat ortodontyczny dla dziecka

próchnica zębów przyczyny i powstawanie Dentysta
Co to jest próchnica 
20 lutego, 2020
czyste zęby i zdrowa jama ustna to szczęśliwy dentysta
Higiena jamy ustnej
3 marca, 2020

By zęby stałe były zdrowe i równe, trzeba przyglądać się dziecku praktycznie od samego początku formowania zębów. Zwykle wady występują już w przypadku mleczaków, a zlekceważenie przemian, może mieć negatywny wpływ na zdrowie stałych zębów. Z tego względu na wizyty u dentysty trzeba wysłać dziecko jak najwcześniej – np. około 7 skończonych lat. Ortodonta zdiagnozuje wtedy zdrowie zębów dziecka, a w razie konieczności poprowadzi leczenie.

Aparatem ortodontycznym dedykowany i zazwyczaj wskazanym dla dzieci w przedziale od 4 do 12 lat jest aparat na zęby ruchomy. Jest on zbudowany z drucianych pętli i akrylowej płytki, jakie w indywidualny sposób są dostosowane do każdego pacjenta. Zazwyczaj korzysta się z nich do chwili, gdy w jamie ustnej dziecka wyjdą wszystkie zęby stałe. Ponadto, leczenie ortodontyczne z wykorzystaniem takiego aparatu na zęby przynosi stosunkowo prędkie i skuteczne wyniki.

Zdecydowaną zaletą aparatu na zęby jest to, że w razie konieczności można go samodzielnie zdjąć. Sprawdza się to na przykład podczas posiłków lub w celu dokładnej higienizacji jamy ustnej. Zazwyczaj stomatolodzy rekomendują używanie ruchomego aparatu na zęby przez przynajmniej kilkanaście godzin w ciągu dnia. Tylko wtedy jego działanie będzie efektywne i da pożądane wyniki. Cały proces leczenia ortodontycznego odbywa się pod opieką ortodonty, podczas wizyt kontrolnych.